Նախագծի շրջանակներում ուսումնասիրվեց հյուրընկալության ոլորտին վերաբերվող տեղական կարգավորումները, ինչպես նաև միջազգային լավագույն փորձը։
Հանրապետության 5 մարզերում ընտրված հյուրատների շրջանում իրականացվեցին հարցումներ՝ պարզելու հեռանկարային զարգացման հնարավորությունները։
2018թ–ի դեկտեմբերին Հայաստանում հյուրընկալեցինք Green Key-ի տնօրեն Ֆին Բոլդինգ Թոմսենին, ով ՍՈԼՅՈՒՏՈՆ-ի կազմակերպած համաժողովի ընթացքում շահագրգիռ կողմերին ներկայացրեց զբոսաշրջության ոլորտոմ հեղինակավոր Green Key սերտիֆիակացման համակարգը, Հայաստանում դրա ներդրման հնարավորությունները։

Observations of long-term development potential of the hospitality sector in Armenia
In the frames of the project it was observed local regulations regarding to hospitality sector in Armenia, as well as international best practices. A survey within selected guest houses in 5 marzes allowed to identify the potential for long-term development.
In December 2018, SOLUTON hosted Green Key International Director Finn Bolding Thomsen. During the workshop, he presented Green Key certification scheme and potential for Armenia to the participants from national authorities, from public, private and NGO sectors.