«Զանգեզուր Կենսոլորտային Համալիր» ՊՈԱԿ-ի «Սոսու պուրակ» պետական արգելավայրի ենթակայությամբ գործող տնկարանի արդիականացման ու վերազինման ծրագրի մշակում
Տնկարանը հատկապես կարևորություն ունի Արևելյան սուսու պոպուլյացիաների պահպանության և վերարտադրության տեսանկյունից։
Թևակոխելով նոր՝ շուկայական հարաբերությունների փուլ, տնտեսությունում կարիք է զգացվում ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրման ու ապրանքացանկի բարելավման, նաև էկոկրթական բաղադրիչի զարգացման։
Սույն խնդիրների լուծմանն է ուղված արդիականացման ծրագիրը, որը պետք է նպաստի մարզում անտառվերականգնման հնարավորությունների զարգացմանը։

Elaboration of modernization and rehabilitation plan for Zangezour Biosphere Complex SNCO Plane Grow State Sanctuary`s nursery
The tree plant nursery has a significant importance first of all from the point of view preservation and reproduction of the Oriental plane populations.
At a new stage of market relations there is a need of an introduction of modern technologies and improvement of the products list, as well as development of eco-education activities.
The project is oriented on such objectives, that will serve also on development of the forest restoration capacities at a region.